ERA-2ARB2261X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2261X
Description
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
2.26kOhm
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
12 Weeks
Datasheets
ERA-2ARB2261X
Panasonic ERA-2ARB2261X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C