ERA-2ARB2260X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2260X
Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Series :
ERA-2A
Pbfree Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
226Ohm
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-2ARB2260X
Panasonic ERA-2ARB2260X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 226Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C