ERA-2ARB223X
Mfr.Part #
ERA-2ARB223X
Description
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
2
In Stock :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Resistance :
22kOhm
yes
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1005
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2014
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB223X
Panasonic ERA-2ARB223X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 22kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C