ERA-2ARB2210X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2210X
Description
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
221Ohm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
ERA-2ARB2210X
Panasonic ERA-2ARB2210X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 221Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C