ERA-2ARB2151X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB2151X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
2.15kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Series :
ERA-2A
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm