ERA-2ARB2052X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2052X
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
20.5kOhm
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARB2052X
Panasonic ERA-2ARB2052X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C