ERA-2ARB2051X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2051X
Description
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Resistance :
2.05kOhm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2ARB2051X
Panasonic ERA-2ARB2051X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C