ERA-2ARB2050X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2050X
Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Published :
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
205Ohm
Datasheets
ERA-2ARB2050X
Panasonic ERA-2ARB2050X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 205Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C