ERA-2ARB202X
Mfr.Part #
ERA-2ARB202X
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Series :
ERA-2A
Max Power Dissipation :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
2
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ERA-2ARB202X
Panasonic ERA-2ARB202X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C