ERA-2ARB201X
Mfr.Part #
ERA-2ARB201X
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
yes
Published :
Series :
ERA-2A
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
200Ohm
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB201X
Panasonic ERA-2ARB201X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 200Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C