ERA-2ARB2001X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2001X
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Additional Feature :
IEC 60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
2kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Factory Lead Time :
25 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-2ARB2001X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C