ERA-2ARB1962X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1962X
Description
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
19.6kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Height :
406.4μm
Datasheets
ERA-2ARB1962X
Panasonic ERA-2ARB1962X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 19.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C