ERA-2ARB1961X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1961X
Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
ERA-2A
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistance :
1.96kOhm
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height :
406.4μm
Datasheets
ERA-2ARB1961X
Panasonic ERA-2ARB1961X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.96kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C