ERA-2ARB1912X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1912X
Description
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Resistance :
19.1kOhm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Series :
ERA-2A
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Height :
406.4μm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
ERA-2ARB1912X
Panasonic ERA-2ARB1912X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 19.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C