ERA-2ARB1911X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB1911X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Series :
ERA-2A
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
1.91kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C