ERA-2ARB1872X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1872X
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Resistance :
18.7kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Working Voltage :
50V