ERA-2ARB1871X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1871X
Description
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Resistance :
1.87kOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Working Voltage :
50V
Pbfree Code :
yes
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-2ARB1871X
Panasonic ERA-2ARB1871X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C