ERA-2ARB183X
Mfr.Part #
ERA-2ARB183X
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
18kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
25V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ERA-2ARB183X
Panasonic ERA-2ARB183X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C