ERA-2ARB1822X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1822X
Description
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Series :
ERA-2A
Published :
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
18.2kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB1822X
Panasonic ERA-2ARB1822X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C