ERA-2ARB1821X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1821X
Description
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.82kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Voltage :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Datasheets
ERA-2ARB1821X
Panasonic ERA-2ARB1821X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C