ERA-2ARB1782X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1782X
Description
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
17.8kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2ARB1782X
Panasonic ERA-2ARB1782X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 17.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C