ERA-2ARB1781X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1781X
Description
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
1.78kOhm
Tape and Reel (TR)
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2ARB1781X
Panasonic ERA-2ARB1781X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.78kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C