ERA-2ARB1742X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1742X
Description
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
17.4kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Datasheets
ERA-2ARB1742X
Panasonic ERA-2ARB1742X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 17.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C