ERA-2ARB1741X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1741X
Description
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
1.74kOhm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2ARB1741X
Panasonic ERA-2ARB1741X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C