ERA-2ARB1692X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1692X
Description
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Resistance :
16.9kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Datasheets
ERA-2ARB1692X
Panasonic ERA-2ARB1692X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 16.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C