ERA-2ARB1691X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB1691X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
1.69kOhm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
ERA-2A
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2ARB1691X
Panasonic ERA-2ARB1691X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.69kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C