ERA-2ARB1652X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1652X
Description
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
ERA-2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
16.5kohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-2ARB1652X
Panasonic ERA-2ARB1652X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 16.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C