ERA-2ARB1651X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1651X
Description
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packing Method :
TR, PUNCHED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
1.65kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
ERA-2ARB1651X
Panasonic ERA-2ARB1651X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C