ERA-2ARB163X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB163X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Series :
ERA-2A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
16kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB163X
Panasonic ERA-2ARB163X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C