ERA-2ARB162X
Mfr.Part #
ERA-2ARB162X
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Published :
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.6kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
ERA-2A
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ERA-2ARB162X
Panasonic ERA-2ARB162X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C