ERA-2ARB1622X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1622X
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height :
406.4μm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Series :
ERA-2A
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
16.2kOhm
2
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1622X
Panasonic ERA-2ARB1622X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C