ERA-2ARB1621X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1621X
Description
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
144
In Stock :
144
2
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
1005
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1.62kOhm
Case Code (Imperial) :
0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
50V
ERA-2A
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB1621X
Panasonic ERA-2ARB1621X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C