ERA-2ARB1582X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1582X
Description
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
2
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
15.8kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB1582X
Panasonic ERA-2ARB1582X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 15.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C