ERA-2ARB1542X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1542X
Description
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height :
406.4μm
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Resistance :
15.4kOhm
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm