ERA-2ARB1541X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB1541X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
350
In Stock :
350
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Published :
2014
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
1.54kohm
Case Code (Imperial) :
0402
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARB1541X
Panasonic ERA-2ARB1541X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.54kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C