ERA-2ARB153X
Mfr.Part #
ERA-2ARB153X
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
406.4μm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
15kOhm
Datasheets
ERA-2ARB153X
Panasonic ERA-2ARB153X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C