ERA-2ARB152X
Mfr.Part #
ERA-2ARB152X
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.5kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
406.4μm
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W