ERA-2ARB1472X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1472X
Description
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
14.7kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Factory Lead Time :
12 Weeks
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
ERA-2A
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1472X
Panasonic ERA-2ARB1472X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 14.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C