ERA-2ARB1471X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1471X
Description
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistance :
1.47kOhm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
50V
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2ARB1471X
Panasonic ERA-2ARB1471X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.47kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C