ERA-2ARB1431X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1431X
Description
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Series :
ERA-2A
Height :
406.4μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.43kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2ARB1431X
Panasonic ERA-2ARB1431X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C