ERA-2ARB1402X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1402X
Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
406.4μm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
14kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
50V
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1402X
Panasonic ERA-2ARB1402X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 14kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C