ERA-2ARB1372X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1372X
Description
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
13.7kOhm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Datasheets
ERA-2ARB1372X
Panasonic ERA-2ARB1372X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 13.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C