ERA-2ARB132X
Mfr.Part #
ERA-2ARB132X
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
34
In Stock :
34
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.3kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
ERA-2A
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
2014
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
1005
Mounting Feature :
Surface Mount
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C