ERA-2ARB1302X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1302X
Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
IEC 60115-8
Pbfree Code :
yes
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
13kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2ARB1302X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 13kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C