ERA-2ARB1301X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1301X
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
IEC 60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
25 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1.3kOhm