ERA-2ARB1271X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1271X
Description
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thin Film
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.27kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW