ERA-2ARB1241X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1241X
Description
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1.24kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2ARB1241X
Panasonic ERA-2ARB1241X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C