ERA-2ARB123X
Mfr.Part #
ERA-2ARB123X
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
12kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
406.4μm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
25V
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2ARB123X
Panasonic ERA-2ARB123X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C