ERA-2ARB122X
Mfr.Part #
ERA-2ARB122X
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
ERA-2A
Construction :
Chip
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
1.2kOhm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2ARB122X
Panasonic ERA-2ARB122X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C