ERA-2ARB1212X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1212X
Description
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Published :
Resistance :
12.1kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm